• 82°

Pike County area leaves mark on All-State

The four high schools in the Pike County area had many athletes named to the Alabama Sportswriters Association All-State teams or named honorable mention.

The local athletes named to the teams or honorable mention follow in bold:

AISA

Offense

QB-Garrett Pinciotti-Bessemer, Sr., 6-3, 175

QB-Jeremiah Tulledge-Tuscaloosa, Jr., 6-0, 185

RB-Jerel Foster, Pike Liberal, Sr., 5-6, 160

RB-Brett Bradford, Clarke Prep, Sr., 5-10, 180

RB-McKeldric Daniel, Chambers, Sr., 5-9, 175

WR-Judson Hudson, Taylor Road, Fr., 5-10, 165

WR-Taylor Conant, Tuscaloosa, Sr., 6-3, 185

TE-Dillion NesSmith, Edgewood, Jr., 6-1, 215

OL-Austin Butler, South Choctaw, Sr., 6-3, 285

OL-Kendall Gibson, Fort Dale, Sr., 6-1, 238

OL-Ory Turner, Patrician, Sr., 6-2, 215

OL-Corey Messick, Crenshaw Chr., Sr., 6-2, 286

OL-Zach White, Lee-Scott, Sr., 6-1, 200

PK-Aric Allen, Ashford, Sr., 6-0, 185

ATH-Morgan Faulkner, Hooper, So., 5-10, 180

Defense

DB-Angelo Thompson, Bessemer, Sr., 6-1, 170

DB-Paul Whigham, Fort Dale, Sr., 5-10, 165

DB-Chase Nordan, S. Choctaw, Sr., 6-1, 170

DB-Cody Lee, Edgewood, Sr., 5-8, 170

LB-Harris Gaston, Bessemer, Sr., 6-3 215

LB-Tyler Bozeman, Lowndes, Sr., 6-0, 198

LB- Corey Goodson, Pike Liberal, Sr., 6-1, 200

LB-Jordan Powell, Edgewood, Sr. 5-11, 210

DL-Adam Price, Pickens, Sr., 6-1, 220

DL-Bobby Sexton, Shelby, Sr., 6-4, 285

DL-Cody Philen, Monroe, Sr., 5-11, 205

DL-Perry Couch, Glenwood, Sr., 6-4, 240

P-Jake Page, Crenshaw Chr., Sr., 6-2, 185

ATH-Arthur Williams, Glenwood , Sr., 6-4, 175

Honorable Mention

Quarterback-Chris Tice, Edgewood, Sr.

Running back-Nick Kilpatrick, Crenshaw Chr., Jr.; Marcus Woods, Glenwood, Sr., Sam Vermilyea, Monroe, So.

Wide Receiver-Michael Sellers, Bessemer, Sr.; Cody Baggett, Sparta, Sr.

Tight End-Jacob Sullivan, S. Choctaw, Sr.

Offensive Lineman-Ricky Daniel, Chambers, Sr.; Brandon Keel, Morgan, Sr.; Corey Hall, Southern, Sr., Josh Worrell, Autauga, Sr.

Kicker-Thomas Price, East Memorial Chr. , Sr.; Nick Andrews, Sparta, Jr.

Defensive back-Paul Vermilyea, Monroe, Sr.; Coleman McClendon, Southern, Sr.; Dusty Owens, Lowndes, Sr.

Linebacker-Gabe Newman, Abbeville Chr., Sr.; William Scott, Lee-Scott, Sr.; Jim Farmer, Pickens, Sr.; Clay Stewart, Ashford, Sr.; Chad King, Shelby, Sr.; Drake Martin, Monroe, Sr.

Defensive Lineman-James Hagood, Lowndes, Sr.; E.J. Moore, S. Choctaw, Sr.

Punter-Shane Corbett, Lee-Scott, Sr.;

Athlete-Justin Minor, Lyman Ward, Sr.; Ryan Webb, Patrician, Sr., Douglas Hawkins, Pike Liberal Arts, Sr.

Class 5A

Honorable Mention

Offensive lineman-Lester Jackson, Central-Tuscaloosa, Sr.; Zeb Swindall, Charles Henderson, Sr.; Chris Stice, Tallassee, Sr.; Kyle Brown, Beauregard, Jr.

Kicker- Dustin Smith, Charles Henderson, Sr.

Defensive back-Jonathan Edwards, Central-Tuscaloosa, Sr.; K.D. Edenfield, Charles Henderson, Jr.; Parker Adams, Boaz, Sr.

Linebacker-Jeff Gordon, Central-Tuscaloosa, Sr.; Wes Runnels, Spanish Fort, Jr.; Michael Nichols, Moody, Sr.; Lequintez Reynolds, Charles Henderson, Sr.; Jessie Green, Russellville, So.; Robbie Mangum, Carver-Montgomery, So.; David Reeves, Hartselle, Sr.; David Hawkins, Etowah, Sr.

Athlete-LaDarius Thompson, Fairfield, Sr.; Michael Nichols, Moody, Sr.; Jawara White, Charles Henderson, Jr.; Jason Smith, Madison Co., Sr.

Class 3A

Honorable Mention

Offensive lineman-Aaron Allcorn, Susan Moore, Jr.; Elijah Caple, Pike Co., Sr.; Derrick Campbell, Sumter Co., Sr.

Linebacker-Cruise Young, Slocomb, Sr.; Eddie Carter, Pike Co., Sr.; Justin Dawson, Colbert Co., Sr.

Class 2A

Honorable Mention

Running back-Michael Bracy, Leroy, Sr.; Marcus Jackson, Goshen, So.; Taylor Thrash, Fyffe, Jr.; Justin Heard, Woodland, Sr.; Jonathan Craig, Fultondale, Jr.; D’Wan Lewis, Keith, Jr.